תהליך העסקת עובדים זרים לסיעוד

עובדים זרים לסיעודיותר ויותר משפחות פונות אל חברות סיעוד וכוח אדם, על מנת שאלו יעזרו להם להעסיק עובדים זרים לסיעוד יקיריהם. בכוחם של עובדים זרים, השוהים בבית המטופלים 24 שעות ביממה לתקופות ארוכות להקל על סבלם ולסייע למטופלים עצמם וגם להוריד את העול הכבד של הטיפול, שלעיתים מכריע את בני המשפחה עצמם.

ככל שתופעת עובדים זרים לסיעוד הולכת ומתרחבת, כל גם קמות חברות שבינן לבין טובות המטופלים ומשפחותיהן אין כמעט כלום והעסקת עובדים זרים על ידם, משולה למילוי מים בדלי עם חורים. חשוב שנזכור, חברת סיעוד שאינה מקצועית, המעסיקה עובדת זרה שאינה מקצועית, בתנאים שאינם מוסדרים ומקובלים, מסכנת אתכם ב-3 רמות: החשוב מכולם הוא הטיפול הלקוי שהקשישים מקבלים, הדבר השני הוא כאב הראש וחוסר השקט הנפשי שיהיה מנת חלקה של המשפחה והשלישי הוא חשיפתכם לסנקציות וקנסות עקב העסקת עובדים זרים שלא על פי החוק.

 

התהליך

לפני שמתחילים לעשות שימוש בשירותי עובדים זרים לסיעוד, חשוב לדעת כי התהליך עצמו רווי בתקנות, מדדים, הליכים ובירוקרטיה, שעד כמה שהוא מסורבל, בו במידה הוא הכרחי. חברות ותיקות, מקצועיות ומיומנות בתחום הסיעוד, מציעות גם שירותים המקילים על שלבים אלה וכן הכוונה ברוכה בנושא. הנה כמה מן הסוגיות שכדאי לשים אליהם לב.

הזכות להעסיק עובד זר. 

כדי להעסיק עובדים זרים לסיעוד, יש צורך בעמידה בכמה קריטריונים. בראש ובראשונה המטופל צריך להגיע אל גיל פרישה ולהיות זכאי ללפחות 4.5 נקודות במבחן התלות של הביטוח הלאומי. מבחן התלות, הוא זה גם המאפשר, במקרים מיוחדים, להיעזר בשירותי מטפל זר, גם אם לא הגיע לגיל פרישה. בנוסף, גם מי שלא הגיע לגיל הפרישה, זכאי בסיטואציות מסוימות ובתנאי שנמצא זכאי  לקצבת שירותים מיוחדים מהביטוח לאומי, להעסיק עובד זר ולזכות בזיכוי או השתתפות כוללת או מסוימת. אגב, ככל שגיל המטופל עולה ומתרחק מגיל הפרישה, הקריטריונים הולכים ומתגמשים. בנוסף, במקרים מיוחדים, למשל לאחר ניתוח מורכב, ניתן לקבל זכות להעסקת עובד זר לפרק זמן מוגבל של כ-3 חודשים (בניגוד לעובד זר לתקופה מלאה, במקרים המאושרים הרגילים).

הזכויות של העובדים הזרים

עובדים זרים לסיעוד הם עובדים ולא עבדים וגם להם מגיעים זכויות מסוימות וגם לגביהם מתקיימים מרבית חוקי העובדה בישראל. העובד כאמור זכאי למשכורת שאסור שתפחת משכר המינימום וחובה עליכם לדאוג לו לצרכי מחיה, מזון ולינה הולמים, וכאלו המכבדים אותו ואת פרטיותו. ישנם גם תנאים סוציאליים שחובה להעניק, כמו ימי מחלה, פנסיה, ביטוחים וכד', שאין זה המקום כאן להרחיב בהם אך חובה עליכם לבדוק אותם אל מול חברת הסיעוד, אחרת הטענות יובאו לפתחכם.

המקור של עובדים זרים לסיעוד

חברות הסיעוד החוקיות, מביאות ומעסיקות עובדים זרים, ממדינות ספורות ומיוחדות. זוהי תוצאה של אמנות עליהן חתומה מדינת ישראל וכן העובדה, שנקל למצוא במדינות אלו אנשים הדוברים את השפה האנגלית. ככלל, חשוב לדעת, שעובד זר שאין לו שום דרך לתקשר עם המטופל, יהווה מקור לתסכול הן לעצמו והן למטופל. המדינות הפופולאריות ביותר להבאת עובדים זרים הם סרי לנקה ופיליפינים, רומניה, אוקראינה ומולדוביה וכן הודו. 

חברות מקצועיות, אשר שמות דגש על איכות הטיפול, יבחרו עובדים עוד בארצות המקור, שיש להם ידע, ניסיון או גישה לטיפול רפואי או סיעודי וכך נוכל להבטיח באופן יחסי, כי הם מודעים לקושי ולאתגר הכרוכים באופי טיפול סיעודי. בתוך כך, חברות סיעוד איכותיות יעבירו את העובדים שבחרו סדנאות מקצועיות, הכשרות ייעודיות, לעיתים גם קורסים בסיסיים בעברית- לקיום תקשורת ראשונית והיכרות עם קודים מקובלים בחברה ובתרבות הישראלית.

התאמה מושלמת

העובדה כי החברה הביאה לארץ עובד זר איכותי, אינה אומרת דבר על כך שהוא יהיה טוב למטופל ספציפי. יש כל כך הרבה נקודות שיכולות להוות חסם או מכשול דרך לטיפול מוצלח.  נדרש ניסיון לבצע התאמה מרבית בין המטופל לעובד הזר. לרוב, עובדות סוציאליות יערכו מפגשים עם המטופל ובני משפחתו וילמדו על הצרכים והמאפיינים הייחודיים, הפיזיים והרגשיים. תהליך דומה הם יעשו אל מול העובד הזר. רק לאחר מכן, היא תנסה לשדך את העובד המתאים ביותר למטופל ועדיין לא תנהג ב"שגר ושכח" אלא תמשיך לעקוב ולבקר את התהליך כולו.

'היחידה לסיעוד' מבינה כי קיים קושי רב בתהליך העסקת וגיוס עובדים זרים לסיעוד ולכן נשמח להעמיד לרשותכם את צוות המומחים שלנו, בכל שאלה ובקשה.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

בניית קישורים לקידום מהיר

גם היום, שנת 2021, אחרי תקופה יחסית ארוכה שבה תחום ה- SEO פעיל ועובר כל מיני שינויים, עדין  בניית קישורים לקידום מהיר מהווה חלק חשוב

קישורים לקידום אתר בגוגל

קישורים הם אחד מהקריטריונים הכי חשובים בתהליך של קידום אתר בגוגל. קישורים הם חלק ממנגנון שבעזרתם מנוע החיפוש גוגל מקדם את האתרים שקיימים ברשת האינטרנט.

פרסום כתבות שיווקיות

כאשר אנו רוצים להציג את העסק, המוצר, המיזם, השירות או כל דבר אחר, לרוב הפרסום יכיל תוכן. אנשים צורכים תוכן בכל מקום. הם מחפשים תוכן,

בלוג
בניית קישורים לקידום מהיר

גם היום, שנת 2021, אחרי תקופה יחסית ארוכה שבה תחום ה- SEO פעיל ועובר כל מיני שינויים, עדין  בניית קישורים לקידום מהיר מהווה חלק חשוב

בלוג
קישורים לקידום אתר בגוגל

קישורים הם אחד מהקריטריונים הכי חשובים בתהליך של קידום אתר בגוגל. קישורים הם חלק ממנגנון שבעזרתם מנוע החיפוש גוגל מקדם את האתרים שקיימים ברשת האינטרנט.

בלוג
פרסום כתבות שיווקיות

כאשר אנו רוצים להציג את העסק, המוצר, המיזם, השירות או כל דבר אחר, לרוב הפרסום יכיל תוכן. אנשים צורכים תוכן בכל מקום. הם מחפשים תוכן,

בלוג
איך בונים אסטרטגיה לקידום אורגני

העלייה הקיצונית בשימוש באינטרנט יצרה תחרותיות מרשימה. כיאה לכל שוק שניתן להרוויח ממנו, מגיעים שחקנים חזקים ומנסים את מזלם. קידום אורגני הוא הדרך של אתר

בלוג
5 טיפים לפרסום בפייסבוק

למרות שיצא לכם לעשות לא מעט פעולות כדי לקדם ולפרסם את העסק שלכם, בפועל זה לא בדיוק קורה? אתם תוהים מה ניתן לעשות והאם לא

בלוג
קניית צפיות ליוטיוב אמיתיות

אנחנו חיים בעידן בו אם אתם בעלים של מותג או אם אישיות מפורסמת, אתם חייבים שתהיה לכם נוכחות משמעותית ברשת. מותגים רבים משתמשים ברשתות כדי