שירות אחיות פרטי

 

שירות אחיות פרטיישנם לא מעט אנשים הזקוקים לסיוע רפואי או לשירותי סיעוד ואינם יכולים לשהות במוסד רפואי לצורך קבלת הטיפול. בתי חולים מיועדים לאשפוז חולים הנדרשים לפיקוח רפואי צמוד במצבים מסכני חיים או במצבים בהם נדרש טיפול רפואי צמוד אותו ניתן לקבל בבית חולים בלבד. במקרים אחרים, בהם הרופא מחליט על שחרור החולה, נדרשת המשפחה למצוא פתרונות לליווי החולה בביתו ומתן טיפול רפואי מיטבי גם בסביבה הביתית. בדיוק למקרים אלה נועד שירות אחיות פרטי ועליו נרחיב מעט בשורות הבאות.

 

מה זה שירות אחיות פרטי?

רופא הוא איש המקצוע שמבצע את כל תהליך האבחון וקובע את קו הטיפול בחולה, אך בפועל, הגורם המקצועי שמעניק לכל חולה את הטיפול באופן שוטף הוא האחיות. גם בבית חולים, את עיקר הטיפול בחולה מבצעות האחיות במחלקה כשהרופא רק מפקח, מבקר ומחליט על צעדי הטיפול הבאים. מציאות זו היא המציאות האופיינית בבתי חולים, אך נדרשת גם כאשר המטופל משוחרר לביתו. שירות אחיות פרטי הוא שירות במסגרתו נשלחת אחות מקצועית אל ביתו של המטופל על מנת להעניק לו את הטיפול והליווי הנדרשים לו, בין שלצורך קיום יומיומי ובין שלצורך קבלת טיפול רפואי רציף שאותו עליו לקבל בבית.

 

 

מהן הפעולות שבהן ניתן להיעזר באחות פרטית?

אחות פרטית הנשלחת לביתו של המטופל במסגרת שירות אחיות פרטי מבצעת בעיקר הליכים רפואיים נדרשים, החל מביצוע בדיקות חום, לחץ דם, דופק וכן הלאה, דרך מתן תרופות, מתן זריקות ולקיחת דם לבדיקות וכלה בליווי וסיעוד המטופל. יש להבחין בין שירות אחיות פרטי שמבוסס על מטפלות שאינן אחיות מקצועיות ועל אף שאין להגדיר שירות זה כשירות אחיות, בפועל יש לא מעט גורמים מקצועיים בשוק, שעושים בדיוק את זה. ככלל, אם כל מה שנדרש לכם הוא סיעוד תפקודי יומיומי כדוגמת סיוע בהתלבשות, ברחצה, באכילה, בניקיון הבית, בליווי לסידורים מחוץ לבית וכן הלאה, אין צורך באחות מקצועית לשם כך. במקרים אלה אשת המקצוע המתאימה יותר היא מטפלת סיעודית, המלווה את המטופל לעיתים מסביב לשעון. שירות אחיות פרטי הוא שירות נדרש אך ורק במקרים בהם ישנו גם רכיב של סיעוד רפואי, כלומר סיעוד שכולל פיקוח רפואי, ביצוע פעולות רפואיות שוטפות, ביצוע בדיקות שוטפות ואפילו מתן סיוע נפשי סביב מחלה ממנה סובל המטופל.

 

מי מציע את השירות שאחיות פרטי?

שירות אחיות פרטי מוצע היום על ידי חברות סיעוד רבות הפועלות בכל רחבי הארץ. את השירות ניתן להזמין בפורמטים שונים בהתאם לצרכי הלקוח. כך למשל, תוכלו להזמין שירות אחיות פרטי במסגרתו תוקצה לכם אחות ייעודית שתלווה אתכם מסביב לשעון, הן לתקופה מוגבלת והן באופן קבוע. לחילופין, תוכלו להזמין שירות המבוסס על ביקור יומי או שבועי לצורך ביצוע פרוצדורות רפואיות נדרשות ואולי אפילו פיקוח טלפוני מעת לעת. שירות אחיות פרטי ניתן גם במקרים אחרים למשל במודל של אחות לילה. במודל זה, המטרה היא להציב אחות מקצועית לצד המטופל לאורך שעות הלילה, הן כאשר המטופל שוהה בית החולים ובני המשפחה אינם יכולים להישאר ללון איתו בבית החולים והן כאשר המטופל שוהה בביתו ונדרש ליווי רפואי במהלך שעות הלילה. שירות זה יכול להידרש בתקופת החלמה לאחר ניתוח או במקרים בהם המטופל סובל מבעיה רפואית המחייבת פיקוח רפואי צמוד גם בשעות הלילה.

 

 

שירות אחיות פרטי – האם ישנה השתתפות של קופת החולים?

ככלל, האחריות על מימון שירות אחיות פרטי חלה על המטופל ובני משפחתו. יחד עם זאת, על פי החוק מחויב המוסד לביטוח לאומי להשתתף בעלויות השירות בהיקפים משתנים בהתאם להגדרת מצבו הרפואי של המטופל על ידי הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי. כמו כן, היקף ההשתתפות והסיוע שתקבלו תלוי מאוד בסוג ביטוח הבריאות שיש לכם בקופת החולים כשיש הבדלים בין רמת ההשתתפות עבור מבוטחים בעלי ביטוחים שונים במסגרת קופת החולים. לבסוף, ישנה גם האופציה של ביטוח פרטי שהיא האופציה שמעניקה לכם למעשה את היקף ההשתתפות והסיוע הרב ביותר בכל מה שקשור לשירותי סיעוד, שירות אחיות פרטי וכל שירות רפואי אחר שנדרש לכם לצורך הטיפול הרפואי לו אתם זקוקים.

בכל מקרה, מומלץ לפנות תחילה לקופת החולים על מנת לברר את מה שמגיע לכם מטעם הביטוח הרפואי הבסיסי במסגרת שירותי קופת החולים. במקרים רבים, שירות אחיות פרטי מסופק גם דרך קופות החולים עצמן ולכן כדאי בהחלט לבחון אפשרות זאת במקביל לאפשרויות פרטיות אחרות. בנוסף לכך, מומלץ לפנות לביטוח הלאומי, להציג את פרטי המקרה ולברר האם מגיעה לכם השתתפות מטעם הביטוח הלאומי. במקרים רבים השתתפות כזאת אכן מגיעה לכם, בין בתצורת קצבה חודשית ובין בתצורה של מכסת שעות חודשית עבור עובדת סיעוד או במקרה הספציפי עבור אחות פרטית.

 

האם זה חשוב ממי מזמינים את השירות אחיות פרטי?

שירות אחיות פרטי מחירהתשובה היא בהחלט כן. כמו בכל שירות שאנו צורכים מנותני שירותים, גם בתחום של שירות אחיות פרטי, ישנן חברות שמקפידות על סטנדרטים גבוהים יותר לעומת חברות אחרות ולהיפך. הדרך הטובה ביותר לגשת לחיפוש ספק שירות מתאים היא באמצעות בקשת המלצות וחוות דעת מקצועיות. המלצות תוכלו לקבל מחברים, בני משפחה או מכרים שכבר נעזרים או נעזרו בעבר בשירות זה ואולם אם יש לכם גורם מקצועי ממנו תוכלו לקבל חוות דעת מקצועית, הרי שזוהי ההמלצה הטובה ביותר שתוכלו לקבל. הגורם המקצועי הזה יכול להיות הרופא המטפל, רופא המשפחה, רופא בבית החולים, אחות קופת החולים או כל גורם רפואי או סיעודי אחר שאתם סומכים על דעתו ויכול לתת לכם המלצה על חברת סיעוד המספקת שירות אחיות פרטי.

במסגרת תהליך הבחירה, אתם לבטח תרצו לבצע גם השוואת מחירים בין שניים שלושה ספקי שירות וזה בסדר גמור. יחד עם זאת, נסו שלא לבסס את ההחלטה שלכם על סוגיית המחיר בלבד מתוך רצון לבחור באופציה הזולה ביותר. בחירה מושכלת צריכה להתבסס כמובן גם על הצעת המחיר, אבל גם על מידת הביטחון שלכם בגורם הספציפי ועל רמת השירות המוצע על ידו. ישנם בהחלט פערים ברמת השירות ובסטנדרטים שמציעים הגורמים המקצועיים העוסקים בתחום ובהחלט יש מקום לשקלל את הסטנדרטים הללו במחיר המבוקש מכם, ובהתאם לרמת השירות הנדרשת לכם.

בכל מקרה, זכרו שלא מדובר בחתונה קתולית וגם אם הזמנתם ספק שירות מסוים של שירות אחיות פרטי, אתם תמיד יכולים להפסיק את השירות בכל עת ולהחליף בספק שירות אחר. אבל לפני שאתם עושים צעד כזה, נסו להבין בדיוק היכן ממוקמת הבעיה. לעיתים מדובר פשוט באחות ספציפית שאין לכם חיבור אישי איתה ועל כן חוויית השירות שאתם מקבלים אינה משביעה את רצונכם. במקרה כזה, אפשר לבקש להחליף אחות ולבחון האם הדברים מסתדרים. יחד עם זאת, אם אתם נתקלים בבעיות סביב תדירות של הגעה בזמן, סביב ביצוע הפעולות הרפואיות הנדרשות בצורה אחראית וסביב ביצוע הדברים עם ראש גדול, אתם בהחלט רוצים לבחון מחדש את ההתקשרות שלכם עם אותה חברה ולבחון מעבר לגורם מקצועי אחר המספק שירות אחיות פרטי.

צרו קשר ונחזור בהקדם

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

בלוג
כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
 איך מטפלים בהתקפי חרדה?

התקפי חרדה הינם מצבים שניתן לטפל בהם באמצעות תרופות או טיפול פסיכולוגי או שילוב של שניהם יחד.  לרוב, מטופלים יגיבו הכי טוב לשילוב של שני