מטפלת לקשיש – טיפול בכל הרבדים

מטפלת לקשישהתחום הטיפולי לקשישים, עובר בעשורים שחלפו מהפכה גדולה ומשמעותית. בעבר, קשיש שהיה חווה ירידה במצב בריאותו או ברמת יכולתו, היה מאושפז אוטומטית בבית חולים, בית אבות או מוסד סיעודי ולרוב, בגלל מגוון סיבות, חלקם מערכתיות וחלקן אובייקטיביות – היה נמק ונובל שם, בלי לקבל את היחס המתאים והמכבד.

הגישה הרווחת כיום היא לאשפז קשיש בבית החולים או במוסד סיעודי, רק כאשר אין ברירה של ממש. במקום זאת, העדפה המקצועית היא להעניק טיפול לקשישים, ברמה אישית וייחודית, השמה את הדגש ותשומת הלב רק עליהם ולא על עוד חולים רבים המאושפזים במקום אחד. כדי להצליח בכך, ההמלצה היא לדאוג לשיבוץ מטפלת לקשיש, שתאפשר השארת הקשיש בסביבה הביתית, המוכרת והמוגנת כדי להקל עליו ולנסוך בו תחושת בטחון עצמי רבה יותר.

 

סיעוד ביתי.

על פי חוק 'ביטוח סיעוד', הנהוג בישראל, קשישים העומדים בקריטריונים שהוגדרו בחוק, רשאים  לקבל שירותי סיעוד בבית בחינם. היקף השירות שיקבלו, המתבטא בין השאר במספר השעות, יכול לנוע בין מספר שעות בודדות ביום ולעיתים גם למעלה מכך. היקף זה נקבע על פי רמת היכולת התפקודית של הקשיש, רמות ההכנסה שלו ופרמטרים אחרים נוספים. לאחר מכן, ניתן לשדך מטפלת לקשיש שתסייע לו במגוון תחומים, בביתו.

הטיפול הוא אישי ויחידני. רק לקשיש עצמו ולא לקבוצה של קשישים יחדיו. דבר זה מבטיח יחס אישי ותשומת לב רבה יותר לפרטים אליהם הקשיש נזקק. בין השאר, במסגרת הטיפול, מטפלת לקשיש תסייע ברחיצה והלבשה, האכלה, ניקיון וסידור הבית, בישול עבור הקשיש, עזרה בטיפול וסידורי חוץ (חשבונות ותשלומים) וכן ליווי הקשיש לפעילויות חוץ וטיולים. הכל כמובן נקבע על פי צרכי הקשיש.

לא עבודה לכל אחת

מטפלת לקשיש אינו מקצוע קל. הוא דורש גם חוסן פיזי וגם תעצומות נפש. בראש ובראשונה נדרשת מקצועיות בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומסירות לעבודה ולמטופל. חלק מן הפעולות אשר מטפלת לקשיש צריכה לעשות אינם פשוטים, כמו רחצה, החלפת חיתולים, דחיפת כיסא גלגלים ועוד. לכן, מטפלים לקשישים נחשבים כעין מלאכים. הם עוזרים הן לקשיש עצמו והן למשפחה, כדי שזו לא תכרע תחת נטל הטיפול לבדם. וכדי לשמר אותם, לחזק אותם ולעודד אותם, חברות סיעוד משקיעות במטפלים תמיכה רבה, סיוע מקצועי, מערכי הקשבה וסיוע ועוד.

חשיבות הקשר האישי 

מטפלת לקשיש אינה עוסקת רק במלאכות הפיזיות אלא גם בממד הנפשי והאישי של הקשיש. היא משענת עבורו גם מבחינה רגשית וחברתית. הא האוזן הקשבת עבורו, אשת השיח שלו והחברה איתה הוא צפוי לשהות במשך הזמן הרב ביותר. לכן, קיימת חשיבות אדירה לקשר האישי והרגשי שיכול להתפתח בין מטפל לקשיש. חברות סיעוד מקצועיות, משקיעות משאבים רבים ופועלים על פי מודלים ייחודיים, המסייעים לבחור בקפידה את המטפלת לקשיש ובדרך למצוא התאמה מלאה בין הצרכים והמאפיינים הייחודיים של הקשיש ליכולות של המטפלת.

כמובן, שהתאמה זו גם נבדקת על פי מאפיינים מדידים יותר כמו מגדר המטפל (במידה ויש דרישה כזו מצד המטופל), זמינות, מרחק גאוגרפי, כח פיזי, השפה בה שולט המטפל ומתאימה למטופל וכן הרמה המקצועית והכשרה רפואית מסוימת, במידה ונדרשת אחות סיעודית ולא רק מטפלת סיעודית.

איך מתאימים?

לאור כל הנתונים האלו, ברור כי מלאכת התאמת מטפלת לקשיש היא תורה שלמה שיש להקפיד בה על כל קוצו של יוד. לצורך כך, חברות ותיקות ומקצועיות העוסקות בסיעוד, פועלות בנושא באמצעות עובדים סוציאליים, הבוחנים את כל הצדדים ומנסים למצוא את ההתאמה האידיאלית. בין השאר, נערך ראיון למטלפת, לקשיש במידה וניתן וכן לבני המשפחה המכירים אותו בצורה הטובה ביותר. בדרך זו גם לומדים על הצרכים שלו, על אורחות חייו, על הדברים המשמחים אותו כמו גם על הדברים המקשים עליו.

להתעמק ולא לקצר תהליכים

בני משפחה רבים בוחרים חברת סיעוד ומטפלת לקשיש כלאחר יד ובמהירות. הם עושים זאת במחשבה וכוונה טובה מבחינתם, בשל הרצון לתת סיוע מקצועי לקשיש במהירות האפשרית. אבל דבר זה גם שם מכשול על התהליך כולו. יש להקדיש זמן רב לבחינת מקצועיות חברת הסיעוד ולהתאמת המטפלת המושלמת ככל הניתן. חברת סיעוד שאינה מקצועית ושעובדיה אינם מיומנים, תשיג בסופו של דבר את ההפך – טיפול לא מיטבי בקשיש.

אנחנו ב'יחידה לסיעוד' יודעים שתקופה כזו יכולה להיות מעט מבלבלת. כן, גם לחוצה וכרוכה בבירוקרטיה (אל מול ב"ל ומוסדות ממשלתיים נוספים). אנחנו מבטיחים לכם ליווי וסיוע מקצועיים ושירותיים בכל התהליך ובכל האפיקים שלו. נשמח לעמוד לשירותכם.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

שירות אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

רובנו מכירים את המטפלות לקשישים. אנחנו פוגשים אותן מלוות אותם בטיול בחוץ, מסייעות להם במטלות קלות ולעיתים גם במיומנויות אחרות כמו רחצה , סדר וניקיון

אחות סיעודית בבית ל-24 שעות
בלוג
שירות אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

רובנו מכירים את המטפלות לקשישים. אנחנו פוגשים אותן מלוות אותם בטיול בחוץ, מסייעות להם במטלות קלות ולעיתים גם במיומנויות אחרות כמו רחצה , סדר וניקיון

עובדים זרים פנויים לסיעוד
בלוג
עובדים זרים פנויים לסיעוד

הצורך ההולך וגובר להיעזר בשירותים של עובדים זרים בתחום הסיעוד, יוצר מורכבויות ואתגרים רבים. זו לא רק היכולת למצוא עובדים זרים פנויים לסיעוד אלא בעיקר

עובדים זרים לסיעוד
בלוג
תהליך העסקת עובדים זרים לסיעוד

יותר ויותר משפחות פונות אל חברות סיעוד וכוח אדם, על מנת שאלו יעזרו להם להעסיק עובדים זרים לסיעוד יקיריהם. בכוחם של עובדים זרים, השוהים בבית