טיפים לבחירה נכונה של מטפלת לקשישה

מטפלת לקשישהבחירת מטפלת לקשישה אינה דבר שיש להקל בו ראש. הבחירה הינה בעלת השפעה רבה גם על איכות הטיפול והסיוע שהקשיש עצמו יקבל, גם בעלת השפעה רבה על מצבו הרגשי של הקשיש ובאופן לא מפתיע, גם על הביטחון והשקט הנפשי שלנו, כמשפחה הדואגת של הקשיש.

רבים טועים לחשוב, כי המטפלת שנבחר תעסוק רק בניקיונות או ברחצת הקשיש. אבל זה כל כך הרבה מעבר לזה. המטפלת הופכת למעין בת משפחה. היא צמודה לקשישה, כמעט בכל פעולות היום יום אבל גם נוצר ביניהם קשר אישי והיא בעלת השפעה רבה גם על מצבו הנפשי. במקרה זה, הקשר האישי ביניהם. הכימיה או "הקליק", חשוב מעין כמותו.

לכן, המדדים בבחירת מטפלת לקשישה צריכים להיות בשני מישורים. הראשון והחשוב כשלעצמו זה המישור המקצועי והטיפולי: הוותק, המיומנויות, הניסיון, הידע, ההכשרה הרפואית, במידה ונצרך וכד'.  השני והחשוב לא פחות או החיבור, האנושיות, האמפטיה, האינטימיות והקשר שנוצרים ועד כמה ההתאמה מראש בנקודות אלו, יכולה לסייע לנו להצלחתם. הנה עוד כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב בבחירת מטפלת לקשישה.

התאמה לצרכים

בנקודה זו צריך לבדוק עד כמה ההתמחות של המטפלת מתאימה לצרכים האמיתיים של הקשישה. ההתאמה צריכה להיות בכמה שיותר נקודות ממשק. שפת התקשורת היא חשובה מאוד אבל גם לנסות ולראות האם יש להם נושאי שיחה משותפים, אולי תחביבים משותפים וכדו'. במבט ראשון זה אולי נראה שטחי אבל בפועל, ועם הוכחות של מחקרים רבים- יש לכך השפעה מיטיבה על הקשר ולפיכך על הטיפול.  בואו ננסה לצייר תמונה הפוכה שתמחיש לכם את זה. אחד התפקידים העיקריים של המטפלת הוא בישול ארוחות לקשישה. עכשיו תתארו לכם שהמטופלת היא קשישה, הרגילה לאכול אוכל מזרח אירופי אבל המטפלת יודעת לבשל רק אוכל מזרחי – חריף. נשמע כמו בדיחה על הישראליות אבל זו גם נקודה שיכולה להיות בעיתית במציאות.

תקשורת

כבר הזכרנו את נושא השפה אבל נדגיש שוב בשל חשיבותה. השפה יכולה להיות חסם רציני בבניית קשר בין אנשים ובוודאי אצל קשישים, הצריכים להסתייע במטפל. מטפלת לקשישה שאינה דוברת את שפתה של המטופלת, תתקשה ליצור איתה קשר והקושי יהיה דו כיווני. ועוד לא נגענו בנקודה של צורך רפואי לא עלינו או מענה דחוף לפניה דחופה של הקשישה.

זמינות

על מטפלת לקשישה להיות זמינה (ועדיף גם קרובה גאוגרפית). אמת, שלרוב השעות קבועות והמטפלת יודעת האם היא נדרשת למשמרת 8 שעות או 24 שעות וכד'. ועדיין לא חסרים דברים בלתי מתוכננים וצרכים דחופים. נכון, שתמיד אפשר להביא מחברת הסיעוד מחליפה אבל הקשישה יכולה להרגיש שלא בנוח איתה.

מטפלת לקשישה, מטפל לקשיש

עד כמה שזה ישמע לכם ברור, לא תאמינו עד כמה נושא זה פרוץ. אין פה אג'נדות מסוימות אבל זכרו, שלקשיש או לקשישה יש רצון לשמור על כבודם. הם רוצים להרגיש בנוח, גם אל מול פעולות אינטימיות שהם נדרשים להסתייע בהם בטיפול חיצוני. בואו נכבד אותם. ככלל, מומלץ לנו לא להיות החכמים הכי גדולים בחדר ולשמוע גם מהקשישה מה היא חושבת, מה היא רוצה ומה דעתה על המטפלת המיועדת. גם יש לה באופן טבעי יותר ניסיון מאיתנו וככל שזה מתאפשר היא מכירה הכי טוב את הרגשות הפנימיים והרגישויות שלה, שאנחנו לעיתים עיוורים להם.

לא למהר

לעיתים אנחנו שועטים קדימה בכל המהירות בכל הנוגע למציאת מטפלת לקשישה. אנחנו עושים זאת כמובן מסיבות טובות ומתוך דאגה לתת טיפול מהיר לקשישה. ועדיין, לפעמים שווה לעצור רגע, לנשום, לבחון ברוגע את הדברים ואת המועמדים. החיפזון מהשטן ובעיקר גורם לטעויות. לא נקנה רכב בתוך שעה עבורנו, אז אין סיבה למהר במשהו חשוב הרבה יותר כמו הורינו. ככלל, בחנו את הנושאים והדברים העומדים על הפרק הן מההיבט הרציונאלי והשיכלי והן מההיבט הרגשי והאמוציונאלי. במידה וישנה התנגשות ביניהם – נסו למצוא את שביל הזהב.

 

חקרו. בדקו. חפשו המלצות

המלצות הן כלי מאוד יעיל בכל הנושא של בחירת מטפלת לקשישה. לא רק המלצות על המטפלת ספציפית ועל אופי ודרכי עבודתה והמסירות שלה אלא גם המלצות על חברת הסיעוד המעסיקה אותה ועד כמה היא מקצועית, מיומנת, ואמינה. ממי אפשר לבקש המלצות, מכל אחד: חברים, שכנים, לקוחות בחברה, אפילו אנשים שהשתמשו בעבר בשירותי המטפלת ולצערנו, נפרדו מיקיריהם. כאלו יוכלו לתת לכם פרספקטיבה מלאה ואמיתי. ככלל, הימנעו מהמלצות ברשת האינטרנט ומטוקבקים. גם כי הם כר לחבלה עסקית אך בעיקר כי נושא שכזה אינו יכול להיות ממוצה בביקורת בת שורות ספורות. יש כל כך הרבה פנים והיבטים לנושא הטיפול, שכדאי לשמוע על כך בהרחבה ומגוף ראשון.

רוצים לשמוע עוד טיפים? לקבל עוד נקודות מבט? נשמח לחלוק עמכם את הניסיון המקצועי הרב של 'היחידה לסיעוד'.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

שירות אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

רובנו מכירים את המטפלות לקשישים. אנחנו פוגשים אותן מלוות אותם בטיול בחוץ, מסייעות להם במטלות קלות ולעיתים גם במיומנויות אחרות כמו רחצה , סדר וניקיון

אחות סיעודית בבית ל-24 שעות
בלוג
שירות אחות סיעודית בבית ל-24 שעות

רובנו מכירים את המטפלות לקשישים. אנחנו פוגשים אותן מלוות אותם בטיול בחוץ, מסייעות להם במטלות קלות ולעיתים גם במיומנויות אחרות כמו רחצה , סדר וניקיון

עובדים זרים פנויים לסיעוד
בלוג
עובדים זרים פנויים לסיעוד

הצורך ההולך וגובר להיעזר בשירותים של עובדים זרים בתחום הסיעוד, יוצר מורכבויות ואתגרים רבים. זו לא רק היכולת למצוא עובדים זרים פנויים לסיעוד אלא בעיקר

עובדים זרים לסיעוד
בלוג
תהליך העסקת עובדים זרים לסיעוד

יותר ויותר משפחות פונות אל חברות סיעוד וכוח אדם, על מנת שאלו יעזרו להם להעסיק עובדים זרים לסיעוד יקיריהם. בכוחם של עובדים זרים, השוהים בבית

מטפלת לקשיש
בלוג
מטפלת לקשיש – טיפול בכל הרבדים

התחום הטיפולי לקשישים, עובר בעשורים שחלפו מהפכה גדולה ומשמעותית. בעבר, קשיש שהיה חווה ירידה במצב בריאותו או ברמת יכולתו, היה מאושפז אוטומטית בבית חולים, בית