דרושה מטפלת לקשישים – על מה חשוב להקפיד

דרושה מטפלת לקשישיםלצערנו, הגיל אינו עוצר ואף אחד מאיתנו אינו חסין בסופו של דבר. הזקנה שקופצת על יקרינו, יכולה להיות אכזרית ורבים מאהובים שלנו יחלו לחוש מתקשים בביצוע פעילויות יומיומיות. מעבר לאתגר הפיזי, יש גם את האתגר הנפשי. להיות תלוי בעזרה של מישהו אחר. 

הקושי הוא גם של בני המשפחה. כולם רוצים לעזור ולסייע אבל לא תמיד אפשר לעשות זאת בעצימות גבוהה. יש לנו משפחה משלנו, התנהלות משלנו, עבודה משלנו ודרישות רבות מהעולם אלינו. איננו יכולים לנטוש הכל ולהתמסר לטיפול בבן המשפחה הקשיש. גם אם הינו רוצים – הינו קורסים לבסוף. לכן רבים בוחרים להבטיח ליקיריהם טיפול מיטבי חיצוני ויוצאים בפניה של דרושה מטפלת לקשישים.

פרטי או דרך חברה.

כל מי שמכונה לתרום מזמנה עבור טיפול בקשיש היא כנראה מטפלת ראויה ואיננו רוצים לפגוע חלילה באנשים נפלאים ועדיין, קיים הבדל של שמיים בארץ בין מטפלת העונה למודעת דרושה מטפלת לקשישים לבין פניה שלכם לחברה המתמחה בנושא בבקשת דרושה מטפלת לקשישים.

חברת סיעוד מתברכת במגוון רחב של מטפלות, בעלות כישורים שונים, יכולות תקשורת אחרות ונותנים אחרים (גם טכניים, כמו זמינות ומקום מגורים) ובנוסף עורכת בקרה ותהליך התמקצעות עבור המטפלות. הם הגב המקצועי, הניהולי ומהווים גם את ממד האחריות. למשל, אם מטפלת מפסיקה חד צדדית את הטיפול או לא מגיעה- הם דואגים למחליפה זמינה ומידית. גם בממד הכספי והאדמיניסטרטיבי – תעבדו מול גוף מסודר, דבר שיקנה לכם הרבה שקט נפשי.

בחירה נכונה.

חברות סיעוד מקצועיות, כאשר מופנית אליהם בקשת דרושה מטפלת לקשיש, מקפידות לשדך בין קשיש למטפלת בצורה מיטבית ביותר. נבחנים גם הצרכים והמאפיינים הייחודיים של הקשיש וגם היכולות והחזקות של המטפלת, עד שמוצאים את ההתאמה הגבוהה ביותר. ועדיין, לנו כבני משפחה יש גם יכולת להביע דעה ולבחון את העניין. אצלנו למשל, ב'יחידה לסיעוד' כמי שמאמינים שהשירות והשקיפות הם מעל הכל, אפילו מעודדים מעורבות שכזו של המשפחה. הנה כמה משתנים, שגם אתם  תוכלו לבחון.

מקצועיות וניסיון.

כמו בכל מקצוע, ותק, ניסיון או מיומנויות הן דבר שערכו לא יסולא בפז. נכון, לא כולם בעלי ותק ולעיתים, דווקא אנשים רעננים בתחום הם בעלי התשוקה הגבוהה ביותר ולכן, נכון לבדוק  את האיזון הנכון בנושא. אם אנחנו בוחרים במטפל שיש לו גם הכשרה רפואית, למשל של אחות – הרי שלממד הניסיון והוותק משמעות רבה יותר.

האינטראקציה והתקשורת.

גם כך הקשיש מרגיש מדוכדך ולעיתים בודד ברוב שעות היום. המטפלת לא רק צריכה לסייע בחלקים הפיזיים אלא גם לנסות לרומם את הנפש. ליצור אינטראקציות עם הקשיש ולהיות לו אוזן קשבת. זוהי מיומנות שקשה לסגל אך היא הכרחית. השפה התקשורתית במקרה הזה, חשובה מאוד. החיסרון הבולט אצל עובדים זרים, הוא הקושי של הקשיש לתקשר מולם. דווקא מטפלת דוברת עברית (או רוסית או אמהרית- במקרים הספציפיים האלו), יגרמו לקשיש להיפתח ותקשורת כולה להיות טובה יותר.

מחויבות.

נכון, קשה למדוד מחויבות, ודאי במפגשים הראשונים. אבל כדאי לנו להתאמץ בנושא. לא נרצה שהקשיש יבנה יחסי אמון עם המטפלת וכבר יאלץ להיפרד ממנה. נקודה זו חשובה כאשר המטפלת מגיעה אלינו כמענה למודעת דרושה מטפלת לקשישים, היא למשל סטודנטית או מישהו "בין עבודות", דבר המעיד במעט על מחויבות שיכולה להתנדף (בלי להכליל כמובן). 

גישה ואכפתיות.

ככלל, אם נחנו בתחושות בטן טובות, כדאי לסמוך על הרושם הראשוני שלנו. לבחון מקרוב את הכימיה, את הגישה וכד'. לא תמיד נוכל לעמוד על הכל אבל זה ודאי לא יזיק. ועדיין נוכל לבחון את מידת האכפתיות והאמפטיה שמגלה המטפלת במפגשים הראשונים, וזאת בכדי להבטיח כי היא תתנהג בכבוד אל יקירכם גם בהמשך.

בדקו גם את מי שעומד מאחורי.

אם  מי שקלטתם זו אישה פרטית שענתה למודעת דרושה מטפלת לקשישים, זו סוגיה אחת אבל אם המטפלת הגיעה דרך חברת סיעוד, בדקו גם אותה. האם יש לה ניסיון, עד כמה היא מקצועית ועד כמה היא משקיעה בהדרכות למטפלות? נסו לשאוב גם רשמים ממשפחות אחרות העושות שימוש בשירותי החברה וללמוד על שביעות רצונם. 

אנחנו ב'יחידה לסיעוד' מקפידים על רמה מקצועית של כלל הממשקים והגורמים, החל מהמטפלות ועד למדריכים והמנהלים. הטיפול היקרים שלכם הוא הדבר החשוב ביותר ולא נפסיק לנסות להשתפר.

אם אביך או אמך, סבך או סבתך, בן או בת זוגך זקוקים למטפלת לקשישים, הגעת בדיוק למקום הנכון. החיים משתנים כל הזמן ויש כל מיני סיבות שיכולות להוביל אותנו לצורך הזה למצוא מטפלת עבור אדם הקרוב לנו. זה יכול להיות בשל ניתוח שאותו אדם עבר לצורך שיקום בבית, זה יכול להיות בתוך בית החולים או מסגרת שיקומית אחרת, זה יכול להיות בעקבות מחלה או הדרדרות של המצב….. כך או כך מדובר במצב עדין, מצב מורכב, הדורש מאיתנו היערכות מראש.

מדוע בחירת מטפלת לקשישים נחשבת דבר מורכב?

  • בהיבט הפיזי המורכבות של ההיבט הפיזי מתחלקת לשניים. מצד אחד יש את הנושא של האדם עצמו. לא כל אחד מסוגל להכיל את העובדה שהוא מוגבל מבחינה פיזית ולא יכול לבצע פעולות שהוא ביצע עד לא מזמן בעצמו. זה יכול להיות מקלחת, אוכל, נטילת תרופות, לבוש וזה יכול להיות גם יותר מזה כמו הליכה למשל, מעבר מעמידה לישיבה וכל מיני פעולות שנראות לנו כבסיסיות. אותו אדם הופך מוגבל וזה קשה לו מאוד. מצד שני, יש את העניין של התאמת הצורך של המטופל למה שהמטפלת באמת תעשה עבורו. כלומר, יש דברים שהוא יסכים לקבל בהם עזרה אבל יש דברים שהוא יתעקש עדיין לעשות בעצמו כדי לא לאבד מהעצמאות שלו.  
  • בהיבט הרגשי- בהיבט הרגשי יש כאן מורכבות מאוד גדולה. אנשים רבים שהופכים מוגבלים מבחינה פיזית עוברים תהליך רגשי מאוד קשה עם עצמם וזה מכניס אותם לקושי נפשי, דיכאון, חרדות ועוד. לכן, צריכים להיות מאוד מודעים לתהליך הזה ולהבין מה קורה בכל שלב הטיפול או השיקום
  • בהיבט הכלכלי לא כולם יכולים להרשות לעצמם מטפלת לקשישים על בסיס יומי קבוע ולכן גם בהיבט הכלכלי יש לבדוק לפני כן מה בדיוק מגיע לנו מקופת החולים או מהמדינה ורק אז להתקדם בתהליכי הבירוקרטיה

איך לבחור מטפלת לקשישים?

אחרי שהבנו מה בדיוק מגיע לנו ולכמה זמן אנחנו צריכים את המטפלת כלומר אם באופן זמני, רק ללילה או באופן קבוע (זאת בהתאם למצב הנפשי והפיזי של המטופל) ניתן להתחיל בתהליך של בחירת מטפלת. המטפלת צריכה להיות אדם רגיש שמנוסה ומיומן לעבוד עם קשישים. בנוסף, צריכה להתקיים איזושהיא כימיה בין השנים, שוב מבחינה רגשית הקשיש צריך להרגיש שיש לו על מי לסמוך ועם מי לדבר. ההיבט של השפה גם חשוב אבל אם יש כימיה מאוד טובה, הרבה פעמים אפשר להתגבר על הפער הזה וכן למצוא שפה משותפת כדי שהקשיש יבין את המטפלת והמטפלת תבין אותו

חשוב שלמטפלת יהיה ניסיון בהיבט של המצב הרפואי של אותו מטופל ושתהיה התאמה בין מה שהוא רוצה לקבל ובין מה שהיא נותנת. כלומר הדברים שהמטפלת עושה ביום יום בביתו של המטופל בין אם זה כביסות, קניות, דאגה למרשמים וסידורים נוספים צריכים להיות מוגדרים מראש וחייב שיהיה תיאום ציפיות. יכול להיות שלפעמים המטופל יעדיף בכלל גבר מטפל ולא אישה וזה עוד משהו שחשוב לשים אליו לב

מטפלת לקשישים כמה זה אמור לעלות?

המחיר מאוד משתנה ותלוי בכל כך הרבה גורמים כמו למשל האם המדינה משתתפת בסיוע או לא, האם מדובר במטפלת של כמה שעות ביום או מישהי קבועה שישנה בביתו של הקשיש, האם זוהיא ישראלית או עובדת זרה עם אישור לעבוד בארץ ועוד מגוון רחב של גורמים המשפיעים על המחיר. זה גם תלוי אם יש צורך במטפלת שהיא סיעודית או לא

מטפלת לקשישהתחום הטיפולי לקשישים, עובר בעשורים שחלפו מהפכה גדולה ומשמעותית. בעבר, קשיש שהיה חווה ירידה במצב בריאותו או ברמת יכולתו, היה מאושפז אוטומטית בבית חולים, בית אבות או מוסד סיעודי ולרוב, בגלל מגוון סיבות, חלקם מערכתיות וחלקן אובייקטיביות – היה נמק ונובל שם, בלי לקבל את היחס המתאים והמכבד.

הגישה הרווחת כיום היא לאשפז קשיש בבית החולים או במוסד סיעודי, רק כאשר אין ברירה של ממש. במקום זאת, העדפה המקצועית היא להעניק טיפול לקשישים, ברמה אישית וייחודית, השמה את הדגש ותשומת הלב רק עליהם ולא על עוד חולים רבים המאושפזים במקום אחד. כדי להצליח בכך, ההמלצה היא לדאוג לשיבוץ מטפלת לקשיש, שתאפשר השארת הקשיש בסביבה הביתית, המוכרת והמוגנת כדי להקל עליו ולנסוך בו תחושת בטחון עצמי רבה יותר.

 

סיעוד ביתי.

על פי חוק 'ביטוח סיעוד', הנהוג בישראל, קשישים העומדים בקריטריונים שהוגדרו בחוק, רשאים  לקבל שירותי סיעוד בבית בחינם. היקף השירות שיקבלו, המתבטא בין השאר במספר השעות, יכול לנוע בין מספר שעות בודדות ביום ולעיתים גם למעלה מכך. היקף זה נקבע על פי רמת היכולת התפקודית של הקשיש, רמות ההכנסה שלו ופרמטרים אחרים נוספים. לאחר מכן, ניתן לשדך מטפלת לקשיש שתסייע לו במגוון תחומים, בביתו.

הטיפול הוא אישי ויחידני. רק לקשיש עצמו ולא לקבוצה של קשישים יחדיו. דבר זה מבטיח יחס אישי ותשומת לב רבה יותר לפרטים אליהם הקשיש נזקק. בין השאר, במסגרת הטיפול, מטפלת לקשיש תסייע ברחיצה והלבשה, האכלה, ניקיון וסידור הבית, בישול עבור הקשיש, עזרה בטיפול וסידורי חוץ (חשבונות ותשלומים) וכן ליווי הקשיש לפעילויות חוץ וטיולים. הכל כמובן נקבע על פי צרכי הקשיש.

לא עבודה לכל אחת

מטפלת לקשיש אינו מקצוע קל. הוא דורש גם חוסן פיזי וגם תעצומות נפש. בראש ובראשונה נדרשת מקצועיות בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומסירות לעבודה ולמטופל. חלק מן הפעולות אשר מטפלת לקשיש צריכה לעשות אינם פשוטים, כמו רחצה, החלפת חיתולים, דחיפת כיסא גלגלים ועוד. לכן, מטפלים לקשישים נחשבים כעין מלאכים. הם עוזרים הן לקשיש עצמו והן למשפחה, כדי שזו לא תכרע תחת נטל הטיפול לבדם. וכדי לשמר אותם, לחזק אותם ולעודד אותם, חברות סיעוד משקיעות במטפלים תמיכה רבה, סיוע מקצועי, מערכי הקשבה וסיוע ועוד.

חשיבות הקשר האישי 

מטפלת לקשיש אינה עוסקת רק במלאכות הפיזיות אלא גם בממד הנפשי והאישי של הקשיש. היא משענת עבורו גם מבחינה רגשית וחברתית. הא האוזן הקשבת עבורו, אשת השיח שלו והחברה איתה הוא צפוי לשהות במשך הזמן הרב ביותר. לכן, קיימת חשיבות אדירה לקשר האישי והרגשי שיכול להתפתח בין מטפל לקשיש. חברות סיעוד מקצועיות, משקיעות משאבים רבים ופועלים על פי מודלים ייחודיים, המסייעים לבחור בקפידה את המטפלת לקשיש ובדרך למצוא התאמה מלאה בין הצרכים והמאפיינים הייחודיים של הקשיש ליכולות של המטפלת.

כמובן, שהתאמה זו גם נבדקת על פי מאפיינים מדידים יותר כמו מגדר המטפל (במידה ויש דרישה כזו מצד המטופל), זמינות, מרחק גאוגרפי, כח פיזי, השפה בה שולט המטפל ומתאימה למטופל וכן הרמה המקצועית והכשרה רפואית מסוימת, במידה ונדרשת אחות סיעודית ולא רק מטפלת סיעודית.

איך מתאימים?

לאור כל הנתונים האלו, ברור כי מלאכת התאמת מטפלת לקשיש היא תורה שלמה שיש להקפיד בה על כל קוצו של יוד. לצורך כך, חברות ותיקות ומקצועיות העוסקות בסיעוד, פועלות בנושא באמצעות עובדים סוציאליים, הבוחנים את כל הצדדים ומנסים למצוא את ההתאמה האידיאלית. בין השאר, נערך ראיון למטלפת, לקשיש במידה וניתן וכן לבני המשפחה המכירים אותו בצורה הטובה ביותר. בדרך זו גם לומדים על הצרכים שלו, על אורחות חייו, על הדברים המשמחים אותו כמו גם על הדברים המקשים עליו.

להתעמק ולא לקצר תהליכים

בני משפחה רבים בוחרים חברת סיעוד ומטפלת לקשיש כלאחר יד ובמהירות. הם עושים זאת במחשבה וכוונה טובה מבחינתם, בשל הרצון לתת סיוע מקצועי לקשיש במהירות האפשרית. אבל דבר זה גם שם מכשול על התהליך כולו. יש להקדיש זמן רב לבחינת מקצועיות חברת הסיעוד ולהתאמת המטפלת המושלמת ככל הניתן. חברת סיעוד שאינה מקצועית ושעובדיה אינם מיומנים, תשיג בסופו של דבר את ההפך – טיפול לא מיטבי בקשיש.

אנחנו ב'יחידה לסיעוד' יודעים שתקופה כזו יכולה להיות מעט מבלבלת. כן, גם לחוצה וכרוכה בבירוקרטיה (אל מול ב"ל ומוסדות ממשלתיים נוספים). אנחנו מבטיחים לכם ליווי וסיוע מקצועיים ושירותיים בכל התהליך ובכל האפיקים שלו. נשמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר ונחזור בהקדם

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

בלוג
כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
 איך מטפלים בהתקפי חרדה?

התקפי חרדה הינם מצבים שניתן לטפל בהם באמצעות תרופות או טיפול פסיכולוגי או שילוב של שניהם יחד.  לרוב, מטופלים יגיבו הכי טוב לשילוב של שני