אחות לילה

אחרי שנים רבות בהן הקדישו ההורים שלכם את החיים שלהם עבורכם, כעת אתם רוצים להחזיר להם את המינימום שאתם יכולים, כאשר הם זקוקים לעזרתכם. ייתכן שאתם מלווים אותם לאורך היום, יושבים איתם, מספקים להם חברה, דואגים לכל צרכיהם, מטיילים עימם ומוודאים שהם מרגישים טוב ולא מגיעים למצבי חירום. אבל מה לגבי שעות הלילה? את הדילמה הזאת פוגשים בעיקר במקרים בהם ההורה מאושפז בבית חולים וקיים קושי ברור לשהות איתו במהלך הלילה. יחד עם זאת, דילמה זו רלוונטית גם במקרים בהם ההורה חי בביתו בעוד שאתם, על אף הדאגה הרבה שלכם אליו, חייבים לחזור אל ביתכם בכדי לנהל ולתמוך במשפחתכם. בדיוק עבור המקרים האלה קיים השירות של אחות לילה.

מדריך לבחירת אחות פרטית לקשיש

האם נדרשת לכם בכלל אחות?

עוד לפני שנדבר על השירות של אחות לילה, חשוב לבחון את השאלה הבסיסית יותר – האם אתם זקוקים בכלל לשירותיה של אחות. ככלל, את התחום הסיעודי ניתן להפריד לשני סוגי סיעוד: סיעוד רפואי וסיעוד תפקודי. סיעוד תפקודי הוא סיעוד שמכסה את כל הפעולות היומיומיות לצורך ניהול חיינו בעוד שסיעוד רפואי מיועד לניהול ושמירה על בריאותנו. כך למשל, אם ההורים שלכם זקוקים לעזרה בניקיון הבית, הכנת אוכל, ליווי לסידורים מחוץ לבית, טיולים מחוץ לבית וסיוע בשלל פעולות קטנות שבאופן רגיל אנחנו רגילים לבצע בעצמנו בתוך הבית, הרי שתוכלו להסתפק בשירות סיעוד תפקודי, שהיום מבוסס בעיקר על מטפלות לא מקצועיות, בדרך כלל עובדות זרות.

יחד עם זאת, בכל מקרה בו הסיעוד מכסה בתוכו גם היבטים רפואיים, הרי שנדרש לכם שירות סיעוד רפואי הניתן בדרך כלל על ידי אחיות מוסמכות. סיעוד זה כולל ביצוע בדיקות רפואיות, מתן תרופות, מתן זריקות, ניהול התקשורת עם הרופא, ליווי לבתי חולים או קופת חולים, ניהול התהליכים הרפואיים בכלל וכן הלאה. מצד שני, שירות זה אינו נדרש על בסיס קבוע, אלא בדרך כלל באופן נקודתי. זאת אומרת שאם ההורים שלכם נדרשים לסיעוד תפקודי, אחות מוסמכת לא תוכל להעניק לכם את כל מרכיבי השירות הנדרש ויהיה עליכם לשכור מטפלת לצורך מילוי הצרכים התפקודיים של הוריכם. אחות מוסמכת אחראית למעשה על ההיבטים הרפואיים בטיפול בהוריכם.

אחות לילה – מתי ולמי זה מתאים?

אחות לילה הוא ביטוי שכולל בתוכו שני סוגים של שירותים: מטפלת לילה ואחות מוסמכת לשעות הלילה. שירות זה נדרש בכל מקרה בו ישנה חשיבות או צורך בליווי הוריכם במהלך שעות הלילה. צורך זה יכול להתעורר כאשר ההורים מאושפזים בבית חולים ואתם עצמכם לא יכולים לשהות עימם לאורך כל שעות היום וגם הלילה. צורך זה רלוונטי גם כאשר ההורים שלכם שוהים בביתם וגם במקרה זה, אחרי שליוויתם אותם לאורך שעות ארוכות במהלך היום, אתם צריכים לפרוש אל ביתכם ולטפל במשפחתכם. במקרים אלה, אתם זקוקים לכוח עזר שילווה את ההורים שלכם במהלך הלילה וייתן מענה לכל הצרכים שלהם.

כאמור, במידה ואתם זקוקים לשירות אחות לילה אך ורק כדי לספק להורים שלכם את התחושה של תמיכה ונוכחות של אדם אחראי ובעל יכולת בסביבתם, תוכלו להזמין שירות של מטפלת לילה, שלא מחייב הכשרה או הסמכה מקצועית של המטפלת. יחד עם זאת, חשוב להבין ששירות זה לא יכול להתאים למקרים בהם קיימים היבטים סיעודיים רפואיים שעשויים לדרוש את הסמכות הרפואית של אחות לילה. וזה כבר מוביל אותנו אל המקרה השני, המקרה שבו ההורים שלכם סובלים ממחלה כלשהי או ממגבלה רפואית כלשהי שדורשת נטילת תרופות, קבלת זריקות, עריכת בדיקות רצופות ולמעשה ביקורת רפואית. במקרים אלה, שירות אחות לילה חייב להינתן על ידי אחות מוסמכת בעלת הסמכות המקצועית לבצע את כל הפעולות הללו. יחד עם זאת, אין לראות את האחות המוסמכת כדמות רפואית גרידא שמתמקדת אך ורק בהיבטים הרפואיים של הטיפול בהוריכם.

שירות אחות לילה על ידי אחות מוסמכת כולל למעשה אחות מקצועית ובעלת ההכשרה וההסמכה הנדרשות, המלווה את הוריכם לאורך שעות הלילה. ליווי זה כולל כאמור את כל ההיבטים של הטיפול הרפואי, אך הוא כולל גם שיחה, הגשת אוכל, סיוע תפקודי ולמעשה מתן מענה לכל צורך וכל סיטואציה שמתעוררת במהלך הלילה, גם ללא קשר ישיר להיבטים הרפואיים.

האם אתם צריכים לשכור שירותי אחות לילה על בסיס קבוע?

ככלל, ברובם המכריע של המקרים, הסיעוד המרכזי להם זקוקים אנשים בביתם באופן רציף וקבוע הוא סיעוד תפקודי. סיעוד זה ניתן היום כאמור על ידי עובדות זרות שאין להן שום הכשרה או הסמכה רפואית, אך יכולות למלא מצוין את כל הצרכים התפקודיים של ההורים שלכם. מטפלות אלה גם מתגוררות בדרך כלל הם האדם הסיעודי בביתו ולכן מלוות אותו מסביב לשעון גם בשעות הלילה. השירות הספציפי של אחות לילה על בסיס אחות מוסמכת הוא שירות שמתאים במיוחד למקרים רפואיים חריגים שכוללים: אדם מבוגר לאחר ניתוח, אדם הסובל מבעיה רפואית בעלת סיכון מיידי, אדם הסובל ממצב רפואי המחייב מתן טיפול רפואי רציף לאורך כל שעות היממה. בכל המקרים האלה אתם תצטרכו להעמיד לרשות ההורים שלכם שירות אחות לילה על בסיס קבוע, או לפחות לפרק הזמן בו נדרשים הבקרה או הסיוע הרפואי הצמוד. במקרים אלה, רצוי מלכתחילה לשכור מטפלת צמודה שהיא בעלת הכשרה רפואית ספציפית.

שימו לב, שישנן פעולות רבות שאותן יכולה לבצע גם מטפלת שאינה בעלת הסמכה של אחות לילה מקצועית ובכלל זה מתן תרופות, ביצוע בדיקות חיצוניות כמו בדיקות לחץ דם, דופק וכדומה. מטפלת כזאת גם יכולה להיות אחראית על מערכות רפואיות תומכות כמו מערכת חמצן בשעות הלילה ואין צורך לשכור אחות לילה מוסמכת רק לשם כך. יחד עם זאת, אם על פי הוראות הרופא נדרשת נוכחות צמודה של אחות מוסמכת, בין שעל בסיס קבוע ובין שלפרק זמן מוגדר (למשל לאחר ניתוח), הרי שאין מנוס מלהזמין את השירות אחות לילה על בסיס אחות מוסמכת ויש לכך כמובן השלכות כלכליות.

ההשלכות הכלכליות של שירותי אחות

סיעוד הוא תחום יקר מאוד וכל משפחה שצריכה לסעוד את הוריה יודעת זאת היטב. כל עוד מדובר בסיעוד תפקודי, הוא ניתן בדרך כלל במימון משפחתי משותף של מטפלת המלווה את ההורים על בסיס קבוע ויומיומי, לרוב עם השתתפות מאוד חלקית ומינורית מצד הביטוח הלאומי או קופת החולים. סיעוד של אחות לילה על ידי אחות מוסמכת הוא כבר סיפור יקר יותר, גם בגלל מאפייני השירות וגם בגלל רמת ההסמכה של האחות. במקרים אלה, ייתכן שתוכלו לזכות לשיעור השתתפות גבוה יותר, אך ברמה חלקית יותר של שעות ומתוך סכום כולל גבוה יותר של השירות עצמו. ביטוח סיעודי פרטי הוא למעשה הפתרון הטוב ביותר סביב כל ההיבטים הכלכליים של שירותי אחות לילה ושל שירותי סיעוד בכלל, אם כי לביטוח כזה צריך לדאוג מראש וזה לא תמיד המצב בכל המשפחות. בכל מקרה, את כל הפרטים על שירותי אחות לילה תוכלו לקבל מחברות סיעוד המציעות שירותי סיעוד פרטיים ויכולות להעמיד לרשותכם את כל סוגי הסיעוד הנדרשים לכם, גם במהלך היום וגם במהלך הלילה.

צרו קשר ונחזור בהקדם

תוכן עניינים

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה

איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
איך מטפלים בדום נשימה בשינה?

דום נשימה או מה שנקרא בשפה המקצועית דום נשימה חסימתי שינה הוא מצב שבו האדם מפסיק לנשום במהלך השינה. קיימים שני סוגים עיקריים של דום

בלוג
כיצד מתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית?

אחת התופעות הפסיכולוגיות הייחודיות והנפוצות ביותר היא הפרעת אישיות גבולית. לא מעט אנשים, גברים ונשים מתמודדים איתה והיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על החיים שלהם

בלוג
 איך מטפלים בהתקפי חרדה?

התקפי חרדה הינם מצבים שניתן לטפל בהם באמצעות תרופות או טיפול פסיכולוגי או שילוב של שניהם יחד.  לרוב, מטופלים יגיבו הכי טוב לשילוב של שני